Jelen esetben a mű előzménye az Egy városnak leírása című propozíciós vers. Ironikus, gúnyos: ez a felülemelkedés eszköze, amely társul a humorral és a lenézéssel, amikor a muzulmán vallásról és a szultánról meg a háreméről beszél. A pictura rész, a város bemutatása földrajzi helymeghatározással indul, maj mintha egy városnéző sétán vennénk részt, a szemlélődő költő – múzsája segítségével – végigkalauzol minket, ámulatba ejt a pompás látnivalók sokaságával. Szeretettel köszöntjük az erettségizz.
Konstancinápoly elemzés A Konstancinápoly nagy gondolati költemény. A középiskola utolsó éve kimondottan nehéz, a megtanulandó anyag mennyisége nő, sok az iskolai program, határidők és elvárások zúdulnak a diákok nyakába. Erről tanúskodnak A boldogság és Tartózkodó kérelem c. A mecsetek látványa a mohamedán vallást juttatja eszébe, s ez kiváltja a vallási elfogultság és papi képmutatás kritikáját. A piktúra rész keleties mozgalmasságot áraszt a fölvillantott életképekkel, s ehhez szerencsés költői eszköz a múzsa társulhívása. A szentencia rész a “Denevér babona…” felkiáltással kezdődik.
Vallási elfogultság ellen ír. A strófaszerkezet itt is újszerű és bonyolult. Jellemző rá az erudíció (nagy tudásanyag felvonultatása, és találékonyság).
Az elso mondat hátravetett jelzoi alárendelése (e másik Rómának…) azonban nem szembeállítást, hanem azonos minoséget, a keresztény és a mohamedán egyház összevethetoségét sugallja. Rész- városleírás, pictura, város utcái, szultán háreme, tág horizonthalad szukebb felé. Szobabelso után visszatérünk az utcára, 2. Mohamedán környezetet ír le, mégis a keresztény vallásra gondol.
Az iskolai verselés hatására mutatható ki költészetében a klasz-szicizmus szemlélete. Hosszabb lélegzetű, s nem versszakokra, hanem részekre van tagolva, melyeket tematikai, hangulati váltások különítenek el egymástól. Eredetileg iskolai dolgozatnak készült Az estve című költemény. Indító képe, a tájleírás a klasszicista pictura hagyományait idézi. Ezekben az alkotásokban egyesítette a picturát és az sententiát.
Csokonai Vitéz Mihály: Az estve. Elemzés Iskolai dolgozatként alkotja meg eloször azt a leíró költeményt a szerzo, amelyet Harvey nyomán, az o képi világát alkalmazva rajzol meg. A mu keletkezéstörténete kész regény. Vajon melyik szövegváltozat a hiteles?
A mohamedán vallás negatívumainak bemutatásával mindenféle vallást és egyházat kigúnyol (“s e hiú szó: Szentség, Nem volt a legszörnyűbb gonoszokra mentség”,”Az észt és a virtust hagyod csak kardéba”), mellyel jelzi. Honlapunk magasabb színvonalú működésének biztosítása és a felhasználói élmény növelése érdekében sütiket használunk. A sütik önmagában semmilyen módon nem képesek a látogatót azonosítani, csak a látogató gépének felismerésére alkalmasak. Művei közt találunk igazán mély, elgondolkodtatóakat, olyan általános emberi érzésekről, mint a magányosság, és a meg nem értettség, míg derűs költeményeiből csak úgy árad az életszeretet, a szabadságvágy és a pajkosság (ki mástól telne ki a magyar költészetben, hogy kijelentse, ha nem akad jelentkező, hát a csikóbőrös kulacsát fogja nőül venni?).
Az állandósult idill fenntartása a megalkotott költői világban annál nagyobb erőfeszítésbe kerül, minél inkább rácáfolnak a valós élettények. Persze, arra a világosságra gondoltak, amely az agyban gyúlik: az ész árasztja a fényt. Mert mit tartottak ők sötétségnek? Ebben a műben klasszicista gondolkodás, a racionalizmus alapján ítéli el az egyházat, mint túlzó fölösleges intézményt.
Scenario planning in strategy formulation Part I. Ez a verse pályájának utolsó szakaszába tartozik, amikor szembesül halálos betegségével. Bár hosszan, részletesen leírja - egyfajta lírai realizmussal - betegségének tüneteit (Asznak tüdőhólyagjaim, Borsódznak minden tagjaim), a mű igazi esztétikumát a kétségbeesés és a remény közötti ingadozás, vergődés adja. A cím „látnokot”, „prófétát”, „jövőbe látót”, „váteszt” jelent. Hogy ki volna ez a látó? Egy gyors kitérő erejéig nézzünk meg egy rövid Pilinszky-verset: Életfogytiglan Az ágy közös.
A két sor között ellentét van, erre a nem szócska utal. De többféle viszonyt el tudunk. A generatív, disztribúciós és hagyományos elemzés megkülönböztetésével foglalkozó részek első pillantásra a magyar anyanyelvi nevelésben szokatlan mértékben szaktudományosnak hatnak ugyan, de alaposabb áttekintés után jól láthatóvá válik, hogy valójában – az evolúciós modellek, valamint Chomsky, Saussure és.
A hatalmas szerelemnek Megemésztő tüze bánt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.